Kadınlar Neden Daha Çok Üşür?

Aralık 8th, 2011 → 12:17 pm @ // 1 Yorum

kadinlar-neden-daha-cok-usurKış aylarının sıklıkla görmeye alıştığımız tablosu; kadınların ayağında kalın çorapları, üstlerinde kalın kazakları ve kendilerini yünlerle sarıp sarmaladıkları halde hala üşümeleri ve erkeklerin daha ince giysilerle gayet konforlu oluşları…

Isı, beyinde termostat görevi yapan hipotalamus tarafından kontrol edilir. Vücut sıcak olduğunda, cildin yüzeyine yakın bölgede bulunan damarlar açılır ve ısı çıkışını (terleme ile) sağlar. Soğukta ise vücut titreme ile kas hareketini artırır ve ısı sağlar. Ancak bazı durumlarda sürekli üşüme hissi, hastalıkların habercisi de olabilir.

Diyette olmak üşümenin bahanesi olabilir mi?

Erkekler daha fazla kasa sahip olduklarından, metabolizmaları daha hızlıdır; az üşürler. Kadınların sürekli diyette olmalarını bahane ederek düşük kalorili bir beslenmeyi tercih etmeleri ve daha az kalori almak için salataya yüklenmeleri, öğün atlama eğilimleri sonucu metabolizma hızları düşer ve kan dolaşımı azalır.

Omega 3 zengini beslenmenin dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkileri olur. Ellerinizin ve ayaklarınızın buz kesmemesi için Omega-3

Omega-3 esansiyel yağ asidinin, dolaşım üzerinde olumlu etkileri olur. Omega-3; balık, ceviz, soya, keten tohumu, semizotu gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Çok üşüyenler! Öğün atlamayın ve çok az kalori almayınkilo-kaybi

Bazı insanlar kilo kaybı sırasında ya da sonrasında soğuktan daha fazla şikâyetçi olurlar. Hızlı bir şekilde kalori alımını azaltma sonucu üşüme hissi yaşanabilir. Bu, aynı zamanda, yavaşlamış bir metabolizma belirtisi olabilir. Kaybedilen yağ dokusu buna neden olduğu gibi; yavaşlamış bir metabolizma ve diyetin yeterli besin öğeleri içermemesi, sıralayacağımız diğer nedenlerdir. Yağ kalınlığı ve kas kütlesi de bizi sıcak tutmaya yardımcıdır. Çok zayıf olmak da, üşümemizin nedeni olabilir.

Yemek yedikten sonra sindirim sırasında açığa çıkan enerjiden dolayı, vücut aç karnına olduğundan yaklaşık % 10 daha fazla ısı üretir.

Üşümeye karşı B vitaminleri ve demir içeriği yüksek besinleri seçin

Demir; kırmızı et, karaciğer, yumurta sarısı, kuru üzüm, ıspanak ve brokolide bulunur.
Beslenmenizde B vitaminleri olmalı. Sağlıklı bir sinir sistemi iletimi için B-1 (tiamin), B-6 (piridoksin) ve B-12 de dâhil olmak üzere, B vitaminleri eksikliği yaşamamalısınız.

Aşırı yorgun olmak, yeterli uyumamak ve yorgunluk hissi de daha fazla üşümemize neden olur

 •  Çok düşük ya da çok yüksek kan şekeri seviyeleri, bir kişinin soğuk hassasiyetini artırabilir.
 •  Üşüme hissinin işaret ettiği diğer bir hastalık ise hipotiroidizmdir. Tiroid bezi yeterli hormon üretemediğinde kilo alma, yorgun hissetme ve genelde üşüme hissi olabilir.
 •  Anemi, üşümenin diğer nedenidir. Dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri ile daha hızlı bir kan akışı sağlanır. Bu ise vücudun sıcak kalmasına yardımcı olur.
 • hot-and-coldHormonal dengesizlik nedeniyle östrojen seviyesindeki dalgalanma da üşüme hissinin yaşanmasında rol oynayabilir. Menopozdaki kadınlar genellikle hormonal değişiklikler nedeniyle soğuktan yakınırlar. Diğer bir sorunları ise ateş basma şikâyetleridir.
 • Yaşlanma kaçınılmaz bir süreçtir ve vücutta birçok değişikliği de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle yaşlı insanlar, genellikle soğuktan daha fazla şikâyetçi olurlar.
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları kesinlikle soğuğa karşı vücudun tepkisini etkileyebilir. Yemek yeme, enerji kaynağı olduğu için; öğün atlandığında, vücut enerji tasarrufu yapmaya çalışır. Çok sık öğün atlanıp, bu, alışkanlık haline getirildiğinde ise “kötü beslenme alışkanlıkları olan kişiler” olarak isimlendirdiklerimiz; uzun vadede beslenme yetersizlikleri nedeniyle soğuktan daha fazla etkilenirler.

Kilo kaybı ve üşüme

Kas kitlesi ve yağ katmanları, bizi sıcak tutmaktan büyük ölçüde sorumludur. Büyük kas kütlesi daha fazla ısı üretecektir. Yağ ise vücut ısısını korumada yardımcı olur.

Çok kilo kaybetmiş insanlar, soğuğa karşı son zamanlarda artan bir hassasiyet yaşayabilirler.

Sağlıklı kan dolaşımı için sigarayı azaltmaya veya daha doğrusu bırakmaya çalışın. Vücut ısısında bir düşüş, iştahınızı uyarır. Daha kalın değil, daha fazla katlı giyinmelisiniz. Çok kalın tek parça yerine katlı giyinirseniz; giysi katmanları arasında kalan hava daha iyi ısınmanızı sağlar

Çok üşüyenler! Bunlara dikkat edin:cok-usuyenler-icin

 • Demir açısından zengin bir beslenme: Koyu yeşil ve koyu kırmızı sebzeler, ıspanak ve pancar, yumurta ve tavuk gibi tam protein kaynakları; beslenmenizde olmalıdır.
 • Vitamin ve minerallerin yer aldığı uygun bir beslenme planı uygulamanız gerekir.
 • Atlanmayan öğünler: Yemeklerinizi muntazam ve öğünler arasında 3-4 saat olacak şekilde ayarlamalısınız. Kan şekeri seviyesi çok düşük veya çok yüksek olmamalı. Glisemik indeksi düşük, lifli besinler ile kan şekeriniz dengede olur.
 • Kan dolaşımı ve sağlıklı kas kütlesi sağlamak için egzersiz yapmalısınız.
 • Yeterli uyku uyumalısınız: Yedi-sekiz saat uyku süreciniz olmalıdır.
 • Daha az stres: Stres ve sürekli endişe içinde olmak da üşümenin nedeni olur.

 

Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Aralık 2011

Kaynak: Banukazanc.com.tr


Etiketler: , , , , , , ,

1 Yorum → “Kadınlar Neden Daha Çok Üşür?”


 1. selcuk

  5 yıls ago

  Slm Banu hanim benim karim cok üsüyor ve halsiz kan tahlili yaptik fakat bir sonuca varilamadik.yasi24 iki cocuk annesi acaba ne yapilabilir.yardimci olursaniz sevinirim tesekkürler.

  Cevapla

Mesaj bırak