önsöz

Kilo vermek ya da sağlıklı beslenmeyi öğrenmek, hayatınız boyunca kendinizi daha iyi hissetmenizi, kendinize olan güveninizin ve motivasyonunuzun artmasını sağlayacaktır.

Bu kitabı yazarken amacım, bugüne kadar edindiğim bilgi ve deneyimlerimi sizlere aktararak, bu konuda bilinçlenmenizi, sağlıklı beslenmeyi yeni hayat tarzınız olarak benimsemenizi sağlamak ve bu bilgileri yaşantınıza yansıtmanızı hedeflemektir.

Çoğunlukla bir toplulukta diyetisyen olduğunuzu öğrenenler bir kâğıt üzerine yazılmış, ayaküstü verebileceğiniz, salt yüzlerine bakarak oluşturacağınız, sihirli listelerin, mucize formüllerinizin olduğunu sanırlar.

 

ŞOK DİYETLER VE SAĞLIĞINIZ

 

Genellikle, kişiler hızlı bir şekilde kilo vermek ister. Şok diyetler yapıldığındaysa verilen kiloların çoğu su ve kaslardan gider. Oysa asıl hedef vücutta fazla yağ yüzdesini azaltmak, vücuttaki kas oranını koruyarak, verilen kiloların yağdan olmasını sağlamak ol­malıdır. Yeterli ve düzenli bir beslenme programıyla vücuttaki yağdan vermek kalıcı kilo kaybını sağlar. Kilo verirken onca zorluğu yaşarken hızlı verilen kiloları geri almak bir o kadar kolay olur, sık sık başa dönmek ise metabolizmanızı yavaşlatarak verdiğinizden fazla kiloları almanıza neden olacaktır.

 

HANGİ YAŞTA OLURSANIZ OLUN AYDA 4-5 KG ÜSTÜNDEKİ KİLO KAYBINI VÜCUT TOLERE ETMEYEBİLİR

 

Vücuttaki yağların kaybedilmesi, sağlığınızı kazanmanın en etkili yollarından biridir. Böylece yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp-damar hastalıkları, TİP 2 diyabet, kolesterol yüksekliği, karaciğer yağlanması gibi hastalıklara yakalanma riskiniz azalır.

 

SAĞLIKLI OLMAK ADINA SAKIN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

 

LÜTFEN DİKKAT: “3 Günde 5 Kilo, Haftada 7 kilo” gibi mucize diyetlerle sağlığınızdan olabilirsiniz. Bu tür yazıları bir yerlerden okuyup veya arkadaşınızdan aldığınız fotokopi listelere, kilo vermek için zayıflama ilaçlarına, bitkisel ve hiçbir zararı olmadığı iddia edilen otlara, çaylara, bitkisel karışımlara itibar ederek sağlığınızı riske atmayın.